Opublikowany przez: Familiepl 2021-06-21 07:59:01
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Jannis Brandt on Unsplash
Zaparcia mogą się pojawiać okresowo – na przykład w podróży, czy w wyniku stresu. Mogą mieć też podłoże chorobowe – związane np. z chorobami jelit. Jednak spora większość zaparć związana jest ze złą dietą i brakiem regularności w naszym życiu.
Czym są zaparcia? Terminem tym określa się problem z wypróżnianiem lub zaleganie treści pokarmowej w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego. Jeśli nie są wynikiem choroby, można spróbować zwalczyć je domowymi sposobami na zaparcia.
Na zaparcia warto zawsze spojrzeć najpierw z poziomu naszej diety i higieny jedzenia. Zastanówmy się, czy domowym sposobem na zaparcia nie będzie w naszym przypadku picie większej ilości wody. To bardzo ważne, bo woda wchłania jest również w jelitach, a jej część potrzebna jest również do zapewniania odpowiedniej miękkości i objętości kału, który będzie się także łatwiej przesuwał. Warto pić nawet 2-3 litry dzienne. Podobnie jako domowy sposób na zaparcia poleca się spożywanie większej ilości błonnika, który pomaga łatwiej się przesuwać treściom pokarmowym. Błonnik znajdziesz na przykład w siemieniu lnianym, otrębach pszennych, warzywach, pełnym ziarnie, a także owocach. Jako domowy sposób na zaparcia dobrze sprawdzają się także suszone śliwki i morele, które dobrze jest popić wodą.
Na zaparcia dobre będą również kiszonki (kiszona kapusta, czy ogórki), a także fermentowane produkty mleczne, które zawierają bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego – na przykład jogurty czy kefiry.
Jeśli jednak nasze zaparcie jest wyjątkowo uporczywe, może się posiłkować środkami z apteki sprzedawanymi bez recepty. Skuteczne będą ziołowe środki na lepsze wypróżnienie – w tabletkach czy herbatkach, zawierające na przykład senes czy kruszynę. Pamiętaj jednak, że nie wolno ich stosować dłuższy czas – sprawdzą się doraźnie. Jako domowy sposób na zaparcia pomocne mogą być również czopki glicerynowe, czy środki z laktulozą.
Dobrą dietę warto połączyć z regularnym wysiłkiem fizycznym, a także na przykład ćwiczeniami na brzuch, dzięki którym mięśnie dodatkowo „wymasują” jelita. Już nawet stałe spacery 3-4 razy w tygodniu pomogą poprawić przemianę materii i pomogą zapobiegać zaparciom.
CZYTAJ TEŻ >> 300 plus będą zmiany w wypłacie ZOBACZ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.